اخبار مالیاتی


اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی

اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی

اظهارنامه در معنی لغوی گزارش عملیات ها یا رویداد های مالی اشخاص حقیقی یا حقوقی بوده که در بازه های زمانی مشخصی تهیه و برای تعیین میزان مالیات به سازمان امور مالیاتی ارسال میشود . این بازه زمانی بستگی به سال مالی و مالیاتی شرکت ها داشته و حداکثر تا سه ماه باید ارسال گردد . اظهارنامه مالیاتی در انواع مختلف تهیه و تنظیم میشود . یک نوع اظهارنامه مالیاتی اظهارنامه عملکرد است که آن هم توسط اشخاص حقیقی و حقوقی تهیه و تنظیم میشود.

معافیت های مالیاتی طی ماه های آتی ساماندهی میشود

معافیت های مالیاتی طی ماه های آتی ساماندهی میشود

احمد زمانی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص وضعیت معافیت‌های مالیاتی در کشور، اظهار کرد: معافیت‌های مالیاتی براساس نص صریح قوانین موضوعه مصوب مجلس شورای اسلامی اعطا می‌شود. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که نظام مشوق‌های مالیاتی در ایران بسیار پیچیده است.

دانستنی های مالیاتی

دانستنی های مالیاتی

سال مالیاتی عبارت است از یک سال شمسی که از اول فروردین ماه هر سال شروع و به آخر اسفند ماه همان سال ختم می شود .در مورد اشخاص حقوقی مشمول مالیات که سال مالی آنها به موجب اساسنامه با سال مالیاتی تطبیق نمی کند ؛ ( همچون برخی اشخاص حقوقی که سال مالی آنها منطبق با تاریخ میلادی است و یا عمده مراکز آموزشی که سال مالی آنها اول مهر تا پایان شهریور می باشد )

حمایت مالیاتی از تولید با بخشودگی جرایم مالیاتی تولیدکنندگان

حمایت مالیاتی از تولید با بخشودگی جرایم مالیاتی تولیدکنندگان

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر داود منظور، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به سیاست کلان اقتصادی مبنی بر ضرورت حمایت از تولید و کسب و کارها گفت: سازمان امور مالیاتی با استفاده از اختیارات حاصل از ماده 191 قانون مالیات های مستقیم جهت پشتیبانی از بخش تولید به ویژه واحدهای تولیدی آسیب دیده از کرونا و تحریم اقتصادی، نسبت به بخشودگی درصد بالایی از جرایم مالیاتی این مودیان اقدام کرده است.به گفته دکتر منظور واحدهای تولیدی در صورت تسویه اصل بدهی مالیاتی خود می توانند از بخشودگی حداکثری جرایم مالیاتی بهره مند شوند.وی افزود در یک سال گذشته، در مجموع برای واحدهای تولیدی متقاضی به طور متوسط 85 درصد از کل جرایم مالیاتی مودیان بخشیده شده است. این نسبت برای استان‌های کمتر توسعه یافته شامل آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه و همدان بیشتر از 95 درصد بوده است.